ΑΓΩΝΕΣ

Ράλι Πολωνίας: Πλειοψηφία στον Ogier

Rally Poland 2015

Την πέμπτη φετινή του νίκη στο φετινό παγκόσμιο πρωτάθλημα ράλι, πανηγύρισε στην Πολωνία ο Sebastien Ogier.

Tanak-Poland15-podium-a640O Γάλλος βγήκε νικητής στον «εμφύλιο» της Volkswagen Motorsport που έστω και στο νήμα, επικράτησε του ταλαντούχου Andreas Mikkelsen. Όντας ταχύτερος και στις δύο ειδικές διαδρομές του τελευταίου σκέλους, ο Ogier άνοιξε τη μεταξύ τους διαφορά στα 11.9sec και πήρε τα μέγιστα στις αποσκευές του αφού πρώτευσε και στην power stage. Τα Polo R WRC θα μπορούσα να έχουν κάνει κατάληψη στο βάθρο αν στην προσπάθεια του να κερδίσει την τρίτη θέση, ο Jari-Matti Latvala δεν έβαζε σημάδι ένα δέντρο. Έτσι ο Ott Tanak πήρε αυτό που μάλλον άξιζε μετά την εντυπωσιακή του εμφάνιση, την τρίτη θέση για λογαριασμό της M-Sport.

O Latvala συνέχισε και τελικά τερμάτισε ανάμεσα στα δύο εργοστασιακά Hyundai των Hayden Paddon και Thierry Neuville. Έβδομος ολοκλήρωσε το ράλι Πολωνίας ο Kris Meeke με το εργοστασιακό Citroen DS3 WRC, εκμεταλλευόμενος το κλαταρισμένο ελαστικό στο Fiesta WRC του Robert Kubica, στην τελευταία ειδική διαδρομή. Αναλυτικά η τελική 10άδα της κατάταξης, δείτε εδώ την βαθμολογία, επόμενος αγώνας στην Φινλανδία (30/6-2/8):