Ενδεικτικό της τεχνολογικής προόδου και δη της εξέλιξης του αυτοκινήτου είναι και ο σχεδιασμός.
Τόσο εκτός όσο και εντός όπου σήμερα βλέπουμε στο ταμπλό ενός σύγχρονου αυτοκινήτου να υπάρχουν μία, δύο ή και περισσότερες οθόνες. Παλιότερα τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά με τις κλασικές βελόνες να κυριαρχούν και άντε να υπήρχε μία μικρή οθόνη του trip computer.
Παρακάτω θα δείτε (τα αρχεία είναι «βαριά» gif) με την σειρά την εξέλιξη των ταμπλό κλασικών μοντέλων, όπως είναι τα Chevrolet Corvette, Toyota Corolla, Honda Civic, Ford Mustang, Jaguar XJ, Mercedes SL και Mini Cooper. Τα αρχεία προέρχονται απο την NeoMam Studios.
Chevrolet Corvette
![](https://www.caroto.gr/static/media/2019/09/Chevrolet Corvette.gif)
Toyota Corolla
![](https://www.caroto.gr/static/media/2019/09/Toyota Corolla.gif)
Ford Mustang
![](https://www.caroto.gr/static/media/2019/09/Ford Mustang.gif)
Honda Civic
![](https://www.caroto.gr/static/media/2019/09/Honda Civic.gif)
Mini
![](https://www.caroto.gr/static/media/2019/09/Mini.gif)
Mercedes SL
![](https://www.caroto.gr/static/media/2019/09/Mercedes SL.gif)
Jaguar XJ
![](https://www.caroto.gr/static/media/2019/09/Jaguar XJ.gif)
H βελόνα αργοπεθαίνει…